Bu yazımda size geçen 2018 yılından ve 2019 da ki vizyonumdan, İlter Türkmen Stili mottosunun içeriğinden bahsedeceğim.

Hoşgeldin 2019, yeni yıl ülkemiz ve bütün dünya için kendimizin başımıza gelmesini istediği mutluluklarla dolu olsun. 

2019 yılı benim için gerçekten dolu dolu geçti diyebilirim. Sezona geç başlamama rağmen yaptığım düğün fotoğraf çalışmalarının bu kadar kısa sürede sevileceğini ve taktir göreceğini beklemiyordum. Hatta birazda umutsuzdum. Artık seneye diyordum. Ta ki ilk denklanşöre bastığım ona kadar. O andan sonra olan oldu. Bu belki de herkesin içinde olan bir duygudur bilmiyorum ama taktir edilmek beni daha da kamçılıyor. Daha iyisini hatta dahada iyisini yapmak için zorluyor. Bu benim için güzel birşey. 

Stüdyoyu açarken bu kendime özgü bir tarzım olacağını, kendime özgü fotoğrafları yorumlayacağımı söylemiştim. Bu şekilde düğün fotoğrafçısı olarak İLTER TÜRKMEN STİLİ mottosu doğdu. Bu söylem sürekli yayıldı ve yayılmaya devam ediyor. Gözlüklü emoji sanki benim maskotum gibi oldu. Bir ortama girdiğimde çevremdeki insanlar gözlük takarak beni karşılamaya başladı. Bu da beni mutlu ediyor. Açıkçası sevdim de bu durumu. 

Düğün fotoğrafçılığındaki benim stili mi anlatmak gerekirse şöyle özetleyebilirim sizin için. Fotoğraf bir kere kesinlikle anı yakalamak, düğün fotoğrafı çektiren çiftlerin o mutluluklarını ölümsüzleştirmek. Eğer ki o duyguyu yakalayamıyorsan yada o kurguyu oluşturamıyorsan kesinlikle iyi bir düğün fotoğrafı elde etmiş olmazsın. Bu yüzden düğün fotoğrafı çeken bütün meslektaşlarıma saygı duyuyorum.  Yapılan çalışma bence bir eser. Kendi tarzıma dönecek olursam. Çekimlerimde kesinlikle stabil, durağan bir çekim süreci tercih etmiyorum. Benim çalışmalarımda düğün fotoğrafı çekim anı kesinlikle aksiyon olmalı, sürekli hareket sürekli bir coşku olmalı. Bu düğün fotoğrafçılığında İlter Türkmen Stilinin birinci kuralı. O anı oluşturmak, evlenen çiftlerimin buna dahil etmek, enerjiyi yüksek tutmak güzel bir fotoğraf oluşturmada altın kural. Bence kullanılan makinanın özellikleri, kullanılan ekipmanın teknik bilgilerini bilmeden önce insan ilişkileri yüksek seviyede tutacak konularda kendini geliştirmek bu konuların üzerinde durmak çok önemli. Yani bir düşünsene yüzü asık, gergin yada düğün çekimini sürükleyemeyen bir fotoğrafçıda gelin ve damat nasıl eğlenebilir yada nasıl istenilen fotoğraflar çıkabilir. 

İlter Türkmen Stilindeki ikinci  konu ise kompozisyon oluşturma. Her düğün fotoğrafının bir kompozisyonu her düğün fotoğrafının anlatılmak istenilen duygu vereceği bir kompozisyon olmak zorunda. Bu kompozisyonu oluşturmak için düğün fotoğraf çekiminin yapılacağı platodaki bütün materyaller (ağaç, gökyüzü, göl, deniz vs.) kullanılmalı yoksa gittiğiniz platonun ne önemi kalır ki.

Üçüncü konu ise önceden belirlenen kurgunun çekimi bu yine platonun verdiği imkanlar ve hayal edilen fotoğrafın dijital ortamda işlenmesi ile olan kurgular. İşte bunu seviyorum. Çünkü bu tür çalışmalarda sınırsız bir kurguya ulaşıyorum. Hayal ettiğim fotoğrafları düzenlerken hem platonun imkanları hem dijital çalışmaların kattığı etki düğün fotoğrafını çok uç noklara taşıyor. İşte bu düğün fotoğrafçılığında İlter Türkmen Stilini oluşturan en büyük olgu. 

2018 yılında yeteneklerimi, yapabileceklerimi gösterebileceğim iyi bir başlangıç oldu. 2019 yılında bu tür çalışmalarımı daha da ileriye taşıyarak ulusalda değil uluslararası platforma düğün fotoğrafları çekmeyi hayal ediyorum. Ve bu başarabileceğime inanıyorum. 


2019 un düğün fotoğrafçılığı başlangıç yazısında geçen sene yaptığım çalışmalar ve bu düğün fotoğraflarının 2019 yılına sizler için ışık tutacağını düşünüyorum. Sonra ki yazıda görüşürüz.